JAK TO TEDA JE s mýty kolem pojištění vkladů?

Vašek (V) sedí na gauči a kouká do telefonu. Babička (B) sedí u stolu a kouká do monitoru počítače.

B: To by člověk nevěřil, co ze sebe ti lidi všechno nevyplodí… Třeba Boženka od vedle mě furt posílá maily s iluminátama [směje se]

V: Probůh…

B: Nebo tady píše jedna paní v diskusi u Garančního systému – však víš, to je ten, který řeší pojištění vkladů… [čte příspěvek] „Probuďte se! Pokud by zkrachovala velká banka, tak stejně peníze zpátky nedostanete. V tom slavném fondu pojištění vkladů tolik peněz není!“ [babička zvážní a zamyslí se] No počkej, to je ale… Jdu si všechno vybrat!! [začne panikařit, zvedá se a utíká] Ježišmarjá…!

V: Ale babi, co blázníš. Uklidni se. Tohle jsem se nedávno učil a fakt se nemáš čeho bát.

B: [zastaví se na půl cesty ke dveřím s kabelkou v ruce, asi chtěla běžet do banky]

V: V první řadě na všechny banky dohlíží Česká národní banka. [jde k babičce] Kdyby zjistila, že je některá z těch největších bank v problémech, tak má páky na to ji zachránit a nemusí k výplatě z Fondu pojištění vkladů vůbec dojít.

B: Fakt jo?

V: Jasně. [usadí babičku do křesla] Garanční systém má ještě další fond – Fond pro řešení krize. Tam je dost peněz, který se na záchranu banky můžou použít.

B: [trošku se uklidnila] Fuj, to jsem se lekla. Já myslela, že mi budeš muset volat rychlou…

Závěrečná obrazovka

Když se systémově významná banka dostane do potíží, není jediným řešením její uzavření.

ČNB může rozhodnout o využití záchranných mechanismů, které má v souvislosti s řešením krize k dispozici. K finanční podpoře záchranného řešení slouží také prostředky Fondu pro řešení krize, který spravuje Garanční systém finančního trhu.

Díky Fondu pro řešení krize může dojít k záchraně zdravé části banky, je zajištěno pokračování hlavních bankovních aktivit a lidé mají zachován přístup ke svým úsporám.

Více na www.JakToTedaJe.cz