Jak spořit? Stačí i pár stovek měsíčně

V krizové situaci, jako je například náhlá ztráta zaměstnání, se člověku hodí každá koruna. Je proto důležité myslet na horší časy a ukládat si peníze bokem, i kdyby mělo jít jen o drobné částky.

V první řadě je vhodné nechat si finanční rezervu na běžném nebo spořicím účtu. Ta se vám bude hodit, pokud se vám třeba rozbije pračka nebo lednice a budete rychle potřebovat peníze na novou nebo pro opraváře. Odpadne vám tak stres ze shánění peněz na poslední chvíli. 

Pokud už na svém běžném či spořicím účtu rezervu máte, je dobré myslet i do budoucna. Část peněz, o kterých víte, že je nebudete v dohledné době potřebovat, si můžete uložit na pár měsíců až několik let na termínovaný účet. Jeho jasnou výhodou je, že se na něm peníze zhodnotí obvykle vyšší úrokovou sazbou než na běžném účtu, a tak si vaše peníze alespoň zachovají svou hodnotu. Ale pokud je budete chtít vybrat dříve než za dobu, kterou si na začátku v bance sjednáte, musíte počítat se smluvní pokutou.

Velmi vděčným spořicím produktem je také stavební spoření. Tam si peníze standardně uložíte na dobu šesti let. Jednoznačnou výhodou je, že se vám ke stavebnímu spoření každoročně přičítá státní podpora, která může za rok vynést až tisíc korun. A to už jsou peníze, které na zemi nenajdete. Ovšem musíte si dát pozor na to, že když chcete peníze vybrat dříve, přijdete o státní podporu a zaplatíte i smluvní pokutu stavební spořitelně.

Všechny tyto finanční produkty spojuje jedno – a to jistota, že o peníze zde uložené nepřijdete. Vklady v bankách, družstevních záložnách a stavebních spořitelnách jsou totiž automaticky ze zákona pojištěny až do výše 100 000 euro, tedy zhruba 2,5 milionu korun. Pokud by došlo ke krachu některé této finanční instituce, tak do 7 pracovních dní dostanete od Garančního systému finančního trhu náhradu za své vklady zpět.