Když zkrachuje banka, získají její klienti do 7 pracovních dní své peníze zpět od Garančního systému finančního trhu. Odkud se ale tyto peníze vezmou?
Garanční systém spravuje dva fondy, ve kterých jsou aktuálně desítky miliard korun. Do obou z nich mají povinnost přispívat zákonem určené finanční instituce. K výplatě náhrad vkladů klientům padlých bank slouží tzv. Fond pojištění vkladů. Ten druhý, Fond pro řešení krize, slouží k trochu jinému účelu… Pojďme si je podrobněji představit.
Do Fondu pojištění vkladů, ze kterého jsou financovány výplaty náhrad vkladů klientům padlých finančních institucí, musí ze zákona přispívat všechny instituce, u kterých jsou vedeny pojištěné vklady. To znamená banky, pobočky bank z jiného než členského státu EU, stavební spořitelny a družstevní záložny. V případě potřeby má Fond možnost doplnit chybějící zdroje mimořádnými příspěvky, půjčkou na finančním trhu nebo úvěrem od obdobných evropských institucí či jako poslední možnost přímo ze státního rozpočtu.
Do Fondu pro řešení krize, který vznikl s cílem zabránit krizovým situacím, ve kterých hrozí pád některé z velkých finančních institucí, přispívají nejen instituce již zapojené do systému pojištění vkladů, ale i někteří obchodníci s cennými papíry. Fond má také možnost získat další zdroje buď na finančním trhu, nebo úvěrem od obdobných evropských institucí. Pokud nebude možné takto prostředky získat, může být na žádost Garančního systému poskytnuta Fondu pro řešení krize dotace nebo návratná finanční výpomoc ze státního rozpočtu.
Díky existenci Garančního systému finančního trhu se nemusíte obávat o své úspory v bankách, stavebních spořitelnách nebo družstevních záložnách. Vklady jsou z nich ze zákona, automaticky pojištěny až do výše ekvivalentu 100 000 euro na klienta v každé této finanční instituci.