Průzkum: Pojištění vkladů je důležité pro seniory, mladým nevadí riziko

Risk je zisk – takové je alespoň podle výsledků průzkumu agentury Response: NOW pro Garanční systém finančního trhu krédo mladých mezi 18-24 lety při zacházení s penězi. Jen pro 43 % z nich je důležité, zda je finanční produkt, do kterého vkládají peníze, ze zákona pojištěný. Oproti tomu u seniorů ve věku 65-75 let je pojištění vkladů důležité pro 90 % dotázaných. 

„Rozdíl ve vnímání důležitosti pojištění vkladů není způsoben jen „rozvážností“ nebo „opatrností“ starší generace. Data nám rovněž ukázala, že je mezi seniory mnohem větší znalost pojištění vkladů – přes 80 % z nich ví, co to znamená, když jsou jejich vklady pojištěné. U mladých to je jen necelých 60 %,“ popisuje výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Ilustrační obrázek

Senioři při výběru finančních produktů také označují za důležité, zda má finanční instituce sídlo v České republice (69 % vs. 40 % u mladých), nebo zda již jsou klientem finanční instituce, která produkt nabízí (59 % vs. 31 % u mladých). I samotná velikost finanční instituce je pro ně mnohem důležitější než pro mladé (82 % ji považuje za důležitou oproti 39 % u mladých). Jak vysoké je riziko spojené s investicí pak vnímá za důležité 85 % seniorů, ale jen 56 % mladých ve věku 18-24 let.

Mladí jdou vstříc rizikovým investicím

Rozdílně odpovídali mladí i senioři na otázku, jaké finanční instituci důvěřují natolik, aby jí svěřili své peníze. Zatímco bankám důvěřuje 96 % seniorů, mezi mladými to bylo 85 % dotázaných. Podobně je tomu i u stavebních spořitelen (důvěřuje jim 81 % seniorů vs. 72 % mladých).

Mladí oproti tomu častěji, než senioři důvěřují obchodníkům s cennými papíry – finance by jim svěřilo 43 % dotázaných ve věku 18-24, ale jen 18 % seniorů. Podobně je tomu u kryptoměnových burz – těm důvěřuje 31 % mladých, ale pouze 5 % seniorů ve věku 65-75 let. 

„I pokud srovnáme postoje mladých vůči celé české populaci, tak uvidíme, že je tato věková skupina rizikovým investicím výrazně otevřenější – a to zejména u kryptoměn. Ty nabízejí zajímavé investiční příležitosti, pokud se k nim přistupuje s opatrností a informovaností. Je důležité důkladně si promyslet své investiční cíle a limity, investice řádně diverzifikovat. Důležité je rovněž vědět, že na prostředky uložené v kryptoměnách se nevztahuje zákonné pojištění vkladů,“ uzavírá Renáta Kadlecová.